دامنه آی آر ام هنوز فعال نشده است. چرا؟

در این پست قصد داریم در مورد یکی از سوالات متداول توضیحاتی دهیم.

شما ممکن است دامنه .ir ای ثبت کرده باشید و هنوز فعال نشده باشد. فرض کنید دامنه تان را در تاریخ 1-1-2015 از طریق پرشین رجیستر ثبت کرده اید.

قبل از هرچیز باید ببینید که آیا مشکل از دامنه است یا دی ان اس.

برای این منظور به این لینک بروید: هوئیز دامنه آی آر

نام دامنه خود را به همراه پسوندش وارد کنید. (به این کاری که دارید انجام می دهید در اصطلاح “هوئیز گرفتن” می گویند)

صفحه ای با متون انگلیسی برایتان ظاهر می شود (مانند این لینک http://whois.nic.ir/?name=nic.ir)

حال بدنبال قسمت expire-date باشید. در این قسمت تاریخ انقضاء دامنه شما درج شده است. این تاریخ را با تاریخ ثبت دامنه تان مقایسه کنید. اگر تاریخ انقضا در حد 10 روز آینده هست یعنی چیزی مانند 10-1-2015 است بدین معناست که دامنه شما هنوز توسط ایرنیک تایید نشده است. اما اگر تاریخ انقضاءتان مربوط به یک سال دیگر یا 5 سال دیگر است یعنی مثلا 1-1-2016 است، بدین معناست که دامنه تان تایید شده است.

حالا که فهمیدید دامنه تان چه وضعیتی دارد، دو حالت پیش می آید:

1- اگر دامنه تان تایید شده است (قبل تر یاد گرفتیم که چطور متوجه این موضوع بشویم) ولی سایت تان بالا نمی آید، این مشکل بر میگردد به دی ان اس های دامنه و یا هاستینگ تان.

برای اینکه مشکلات دی ان اس هایتان را ببینید به این سایت مراجعه کنید: intodns.com و پس از بررسی خطاها، موارد را به هاستینگ تان اطلاع دهید.

===================

2- اگر دامنه هنوز تایید نشده است، دو حالت دارد. دامنه ها توسط کارمندان نیک تایید می شوند و لذا باتوجه به تعطیلی ها و ساعت کاری شان دامنه شما ممکن است بین 0 الی 72 ساعت طول بکشد تا تایید شود. به صورت نرمال در کمتر از 24 ساعت تایید می شود اما اگر آخر هفته باشد و یا در تعطیلات رسمی باشیم، آنگاه این زمان تا 72 ساعت هم ممکن است طول بکشد…

اما حالت دیگری هم ممکن است داشته باشد. برای تایید و فعال شدن برخی از دامنه ها، ایرنیک از شما تقاضای تعهدنامه کتبی می کند و تا آن تعهدنامه را برایشان نفرستید دامنه را تایید نمی کنند و اگر این اتفاق نیافتد، پس از 10 روز دامنه بصورت اتوماتیک آزاد خواهد شد.

اغلب دامنه هایی که نام ایران در آن ها باشد و یا مضمون سیاسی، قومی، ملی، اخبار، مذهبی، اشخاص خاص، جغرافیایی و بطور کلی لغاتی در آن ها باشد که حساسیت زا باشد، نیاز به تعهدنامه خواهند داشت. برای اینکه متوجه بشوید ایرنیک درخواست تعهدنامه از شما کرده است یا خیر، می بایست ایمیل هایتان را چک کنید و یا وارد حساب نیک تان شوید و به قسمت صندوق پیام ها بروید.

آموزش تمدید دامنه های آی آر

با دنبال کردن این آموزش، می توانید دامنه های آی آر خود را توسط سایت پرشین رجیستر تمدید کنید و فرقی نمی کند که دامنه توسط شرکت دیگری ثبت شده باشد یا خیر…

1- مطمئن شوید رابط های شناسه تان بر روی گزینه “همه” ست شده باشد. (آموزش تنظیم رابط)

نکته: اگر انتهای پست لینکی که در شماره 1 درج شده است را فراموش کرده اید مطالعه کنید، مجدد به آن لینک برگردید و انتهای متن را مطالعه نمائید 😉

2- وارد حساب کاربری خود در سایت پرشین رجیستر شوید.

3- از منوی سمت راست، گزینه “خدمات آی آر” را انتخاب نمائید.

4- در صفحه باز شده، گزینه تمدید دامنه را انتخاب کنید.

5- در صفحه باز شده، نام دامنه را وارد کنید و سپس مدت را تعیین کنید. همچنین می بایست شناسه نیک خودتان را نیز وارد نمائید.

6- بر روی دکمه تمدید کلیک کنید تا دامنه به صورت اتوماتیک برای شناسه شما تمدید شود.

7- دقت داشته باشید تمدید دامنه در لحظه انجام می شود اما سرور هوئیز نیک با چند دقیقه تاخیر آپدیت می شود لذا تاریخ انقضاء دامنه شما پس از چند دقیقه ،در سرور هوئیز نیک آپدیت خواهد شد.

توجه: اگر در هنگام تمدید با خطا مواجه شدید، ابتدا مطمئن شوید که رابط های خود دامنه را بدرستی ست کرده اید، سپس چک کنید که بیش از 30 روز از انقضاء دامنه نگذشته باشد چراکه اگر بیش از 30 روز گذشته باشد به صورت عادی نمی توانید تمدید کنید و می بایست درخواست بازگشایی دامنه قفل شده را بدهید.

در صورتیکه مشکل از این موارد نبود، نام دامنه را به همراه شناسه و مدت تمدید از طریق پشتیبانی برای ما تیکت کنید تا در اسرع وقت پیگیری شود.

خواهشمند است در صورت بروز خطا، دائما درخواست تمدید ارسال نکنید در غیر این صورت حساب تان به عنوان ربات شناخته شده و نهایتا بن خواهید شد.

آموزش ثبت دامنه آی آر

پیش از هرچیز توسط منوی جستجوی دامنه در سایت پرشین رجیستر، مطمئن شوید که دامنه درخواستی آزاد است.

برای ثبت دامنه آی آر، نیاز به داشتن شناسه کاربری در سایت نیک دارید. (برای آشنایی با نیک آشنایی با نیک کنید)

در صورتیکه شناسه ندارید، ابتدا این لینک را مطالعه نمائید.

حال با این فرض که شناسه دارید، کار را ادامه می دهیم:

1- مطمئن شوید رابط های شناسه تان بر روی گزینه “همه” ست شده باشد. (آموزش تنظیم رابط)

2- وارد حساب کاربری خود در سایت پرشین رجیستر شوید.

3- از منوی سمت راست، گزینه “خدمات آی آر” را انتخاب نمائید.

4- در صفحه باز شده، گزینه ثبت دامنه را انتخاب کنید.

5- در صفحه باز شده، نام دامنه را وارد کنید و سپس مدت را تعیین کنید. همچنین می بایست شناسه نیک خودتان را نیز وارد نمائید.

6- بر روی دکمه ثبت کلیک کنید تا دامنه به صورت اتوماتیک برای شناسه شما ثبت شود.

7- دقت داشته باشید که فعال شدن دامنه شما منوط بر تایید دستی کاربران نیک است که ممکن است تا 24 ساعت نیز طول بکشد. در این مدت دامنه برای شما رزرو است.

8- دقت داشته باشید گاهی اوقات بسته به نام دامنه، ممکن است نیک دامنه را تایید نکند و هزینه آن را برگشت بزند و یا اینکه برای تایید دامنه، از شما مجوز و تعهدنامه بخواهد که این موضوع توسط ایمیل از سمت نیک به شما اطلاع داده می شود.

آموزش تنظیم دی ان اس دامنه های ir در سایت nic.ir

پیش از هرچیز، دی ان اس چیست؟

DNS به زبان خیلی ساده و غیر علمی اش، چیزیست که دامنه شما را به آی پی هاست یا سرورتان متصل میکند. پس تا دی ان اس را ست نکنید، دامنه تان به جایی وصل نخواهد شد و کار نخواهد کرد.

زمانیکه هاست تهیه میکنید و یا قصد اتصال دامنه تان به وبلاگ را دارید، باید از شرکت ارائه دهنده خدمات تان که حالا ممکن است هاست یا سرویس وبلاگدهی باشد، بپرسید که دی ان اس را بر روی چه عبارتی باید ست کنید.

توجه: اگر فعلا نمی خواهید از دامنه تان استفاده کنید، در مرحله ثبت دامنه نیازی نیست فیلد های DNS1 و DNS2 را پر کنید. این کار را پس از اینکه هاست تهیه کردید می توانید توسط ادامه این آموزش انجام دهید.

حال با فرض اینکه دی ان اس را میدانید، میخواهیم مراحل تنظیم دی ان اس برای دامنه را آموزش دهیم.

نکته: اغلب دی ان اس ها شبیه به چنین عباراتی هستند:

ns1.myhosting.com

ns2.host.com

و…

ابتدا از طریق لینک زیر وارد پنل کاربریتان در سایت نیک شوید:

www.nic.ir

سپس به قسمت لینک زیر بروید:

http://www.nic.ir/My_Domains

حال، بر روی دامنه مورد نظرتان کلیک کنید.

صفحه ای باز می شود که در اواسط آن، قسمتی تحت عنوان “سامانهٔ نام دامنه (DNS)” وجود دارد. در آن قسمت بر روی دکمه “ویرایش کارگزاران نام دامنه” کلیک کنید.

در صفحه باز شده، جدولی مانند تصویر زیر خواهید دید که می بایست دی ان اس ها را در آنجا ست کنید.

دقت کنید که ممکن است هاستینگ تان دو و یا چهار نیم سرور به شما داده باشد که می بایست تمام آن ها را وارد کنید.

نکته: اگر میخواهید نیم سرورهای اختصاصی سرور خودتان را ست کنید، می بایست آی پی هم در جدول مربوطه وارد نمائید اما اگر صرفا از هاست اشتراکی استفاده میکنید، قسمت آی پی را خالی رها کنید.

www.nic.ir 2015-2-9 13 45 24

برگشت هزینه دامنه ها و درخواست های لغو شده

در مواردی همچون تایید نشدن مدارک دامنه، اتمام دوره قانونی درخواست هایی همچون انتقال و ثبت و… و همچنین لغو دامنه هایی که مشمول استرداد وجه می شوند و توضیحاتشان در این لینک موجود است، سیستم ایرنیک به طور اتوماتیک هزینه ها را به ما برگشت می زند و نیازی به ارسال ایمیل و یا تیکت به ما نیست و همکاران ما در پرشین رجیستر هر چند وقت اینگونه موارد را چک میکنند (اغلب روزانه) و سپس هزینه را به موجودی کاربر در پرشین رجیستر بر می گردانند.

برای آگاهی از وضعیت دامنه ها و همچنین اینکه آیا هزینه برگشت خورده است یا خیر، همواره می توانید از مسیر زیر اقدام نمائید:

پرشین رجیستر => سفارشات من

در صورتیکه وضعیت دامنه “کنسل” باشد بدین معناست که هزینه آن مورد به حساب شما در پرشین رجیستر برگشت خورده است.

دقت نمائید، تنها در صورتیکه پس از نهایتا سه روزی کاری، هزینه برگشت نخورده بود، مراتب را از طریق تیکت با ما درمیان گذارید تا بررسی های بیشتر انجام شود چراکه گاهی اوقات سیستم نیک هزینه را اتوماتیک ممکن است برگشت نزند و طبیعتا ما هم متوجه این امر نخواهیم شد.

از کاربران محترم تقاضا می شود تا قبل از سه روز، از ارسال تیکت خودداری نمایند تا همکاران ما بتوانند پاسخگویی کارآمد تری داشته باشند.